reklama
4 marzec 2023

Makówka, dachówka – przez ó pisz te słówka!

zdjęcie: Makówka, dachówka – przez ó pisz te słówka! / pixabay/1632912
4 marca to święto gramatyki - jednego z trudniejszych elementów językoznawstwa.
REKLAMA

Gramatyka to nauka o języku zajmująca się jego budową i funkcjonowaniem.

Historia

Martha Brockenbrough, autorka książki "Things That Make Us" oraz założycielka Towarzystwa na rzecz dobrej gramatyki, to osoba odpowiedzialna za ustanowienie Narodowego Dnia Gramatyki w Stanach Zjednoczonych w 2008 roku. Obecnie to święto obchodzone jest w wielu krajach, a jego celem jest przypomnienie o ważności poprawnej gramatyki w komunikacji oraz skupienie uwagi na zagadnieniach związanych z budową i odmianą wyrazów, tworzeniem nowych słów, zasadami konstruowania zdań itp.

W ostatnim czasie Polaków szczególnie zainteresowała kwestia poprawności zwrotu "na Ukrainie". W XVIII wieku używano jeszcze zwrotu "w Ukrainie", ale w XIX wieku zaczęto coraz częściej stosować "na" zamiast "w Ukrainie". W XX wieku ta zmiana stała się powszechna, a obecnie mówi się już przede wszystkim "na Ukrainie", podobnie jak "na Białorusi" czy "na Słowacji".

Argumenty pozajęzykowe przemawiają za stosowaniem formy "do Ukrainy" lub "w Ukrainie", ponieważ podkreślają one niepodległość, wolność i samodzielność tego kraju. Niektórzy uważają, że używanie formy "na Ukrainie" sugeruje, że Ukraina jest jedynie obszarem geograficznym, a nie suwerennym państwem. Warto jednak zauważyć, że obecnie obie formy są akceptowane i używane w języku polskim.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Mielno
13.9°C
wschód słońca: 07:41
zachód słońca: 15:44
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Mielnie